Burçlar; kauçuk ve metal arasındaki akıllı bağlantı;

Burçların sürüş karakteristiği ve sürüş güvenliğine belirleyici bir etkisi ile ve güncel şasi yapılanmalarında kullanılmaya başlanan çok sayıda rotilli kol ve saç salıncaklar, kauçuk/metal parçalarının kullanımını artırmıştır.

Doğal kauçuk ve metal arasındaki vulkanize bağlantı, araçta oluşan titreşimler göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanır ve bu tasarımlar sürüş konforunu sağlamakta önemli bir katkı sağlarlar.

Burç üretim departmanı şu şekilde çalışır;

  • Vulkanizasyon sürecinde kullanılmak üzere metal komponentlerin yüzey tretmanı
  • Tüm süreçlerin bilgisayar ile takip edilip kontrol edildiği transfer ve enjeksiyon kalıplama presleri kullanarak, doğal kauçuk karışımının metal komponentlere vulkanizasyonu
Her bir burcumuz yüksek dayanıklılık ve sürüş güvenliği sunmaktadır;
  • Mükemmel uyumlu malzeme özellikleri
  • Sönümlenmiş şasi titreşimleri
  • Mükemmel montaj

Burçlar , motorlu araçlarda süspansiyon parçalarının araç şasisine bağlantı noktalarında , aracın hareket halinde iken maruz kaldığı titreşim ve gürültülerin azaltılması amacıyla özel olarak tasarlanılarak kullanılan konfor ve aynı zamanda emniyet parçalarıdır. Bu parçalar araç tasarımına bağlı olarak tamamen Doğal Kauçuk esaslı parçalar olabileceği gibi bir kısmı metal bir kısmı da doğal kauçuk olarak üretilebilmektedir. Son yıllarda metal yerine yüksek mukavemetli mühendislik plastikleri de kullanılmaya başlanmıştır.

Burç üretiminde öncelikli olarak dışarıdan alınan tüm hammaddeler sıkı bir giriş kalite kontrol sürecinden geçer. Üretilecek üründe metal kompanentler kullanılacak ise üretim süreci dışarıdan alınan metal boruların Eksantrik preslerde şekillendirilmesi ile başlar. Uygun kalite koşullarında şekillendirilen metal borular Kauçuk Vulkanizasyon preslerine girmeden önce Kauçuk ile Metal yüzeylerin birbirlerine mükemmel bir şekilde yapışabilmesi amacıyla yüzey yıkama , kumlama , yağ alma ve boyama işlemlerine tabi tutulur. Yüzey temizliği yapılmış olan metal parçalar tam otomatik boyama hattında istenilen boya kaplama kalınlığını sürekli kontrol altında tutabilmek üzere boyanır. Yapışma için gerekli yüzey işlemlerinin ardından metal parçalar , soğuk yolluk sistemine sahip otomatik enjeksiyon preslerinde kauçuk hamuru ile proses edilerek nihai ürün elde edilmiş olur. Vulkanizasyon operasyonunda kullanılacak kauçuk hamurların spesifikasyonları tamamen orijinal parça ile aynı kaliteyi sağlamak üzere A sınıfı tedarikçilerden temin edilir ve fabrika içerisinde kauçuk hamurların teknik özelliklerinin korunması amacıyla üretime alınıncaya kadar soğuk hava depolarında muhafaza edilir. Vulkanizasyon operasyonu sonrasında gerekli çapak alma işlemlerinin akabinde ürünlerin araç üzerinde kullanım koşullarına bağlı olarak korozyona uğramaması için posfat yada krom kaplama işlemlerine tabi tutulur. Üretimin her aşamasında kalite kontrol işlemleri alanında uzman personeller tarafından gerçekleştirilir. Yüksek sürüş güvenliği ve yüksek parça mukavemetinin sürekliliğinin sağlanması tüm Burç üretim operasyonlarında ekibin ortak misyonudur.

Burçlar doğrudan paketlenip müşterilerimize sevk edildiği gibi ağırlıklı olarak kendi bünyemizde faaliyet gösteren Saç Salıncak , Z –Rot , Rotilli Kol fabrikalarımızda nihai süspansiyon parçalarının bir kompanenti olarak sevk edilebilmektedir.